Зв'язатись
вул. Бічна Молодіжна 13, Львів-Муроване, 81181
libertas.lviv@gmail.com
Тел: +38.067.883.2009
Робочі запити
libertas.lviv@gmail.com
Тел: +38.067.883.2009

Рабин Джек Бемпорад: «Людина володіє всіма ресурсами особистої свободи і може обрати або співпрацю із Творцем, або ж піти шляхом руйнування Божого задуму та гріха»

 

Розмова із рабином Джеком Бемпорадом, директором Центру міжрелігійного діалогу імені Івана Павла II (м. Рим, Італія), дослідником міжрелігійного діалогу, про найболючіші питання сьогодення: як протистояти викликам буремного XXI століття, не піддатись руйнівній порожнечі несправедливості та зла, як залишатись Людиною, яка поважає цінності життя і миру навіть за найбільш гнітючих обставин.

Рабине Джеку, хочу розпочати нашу розмову із надзвичайно болючої духовної дилеми XXI століття, особливо для молодих людей, які намагаються знайти свій власний шлях до Бога та істину всередині своїх сердець, щоб зрозуміти Його справжню природу і причини існування несправедливості в суспільстві. Якщо Бог дозволяє всі жахливі речі в нашому житті, отже, в Його природі є елементи не тільки добра, але й зла?

Насамперед, проблема тлумачення сутності зла у світі викликає основні непорозуміння у теологічних, філософських, моральних дискусіях тощо. Її потрібно досліджувати надзвичайно ретельно відносно до природи Бога і до розуміння того, яким чином Він діє у світі.

Ми повинні усвідомлювати, що загадку всемогутнього Творця світу неможливо повноцінно розкрити, ігноруючи онтологічну реальність Його творіння. Це особливо актуально тоді, коли ми прагнемо збагнути проблему зла. Створивши світ, Бог подарував людині свободу. Отже, Він впливає на наші життєві рішення, але не шляхом примусу або хитрих маніпуляцій, а через духовні переконання, моральні апеляції й одкровення душі. Ми повинні розуміти, що Бог «працює» в світі, даючи нам можливість вибирати найкраще в межах наших можливостей. Він є Творцем творців. У такому світі, де існує справжня свобода, де Творець поважає своїх дітей, Він не зможе втручатись у кожен момент нашого життя. Свобода – це насамперед відповідальність… Бог не має жодного відношення до зла, яке коїться…

Зло – це наслідки наших особистих рішень і неправильного вибору. Перекладати усю від- повідальність за зло у світі на Бога та вигороджувати себе – велика помилка, якої ми, однак, не перестаємо припускатись.

 

Тобто, дискутуючи про проблему зла, ми повністю відмежовуємо Бога від відповідальності за цей моральний вірус, залишаючи людину наодинці протистояти силам, які знаходяться поза межами її розуміння?

У світі, який є відкритим, де живуть вільні люди, де вони можуть виконати або ж не виконати Божу волю, і де кожна особистість здатна реалізувати добро шляхом внутрішнього зростання і моральних дій – cаме в такому світі ми живемо. Звичайно, я не заперечую, що існує зло, велике зло. Але нашим завданням є подолати і трансформувати його. Божественна мета може бути реалізована тільки людськими істотами, які виконують її не з примусу, а з розуміння та любові.

Звідси виникає як можливість співпраці з Богом, так і небезпека руйнування Божого задуму або гріха.

Але ж коли ми говоримо, що кожен чоловік і жінка в світі можуть обрати зло чи добро, бо Бог дав нам свободу … Хіба це не був великий ризик для Нього – дати свободу людям, які можуть в один день знищити весь світ і навіть поняття Бога – піддавшись впливові своїх амбіцій, егоїзму і байдужості?

На мою думку, неправильно стверджувати, що люди можуть створити або знищити Бога.

Вони можуть знищити самі себе. Я знаю, що багато людей хотіли б вірити в Бога, який завжди зможе втрутитись у відповідний момент і дати нам саме те, що нам потрібно. Ми, здебільшого, цього і вимагаємо у своїх молитвах: «Врятуй мене, попіклуйся про мене, зроби все якнайкраще для мене». Але хіба справедливо маніпулювати Богом, який поважає нашу свободу? Він уже попіклувався про нас, створивши світ, де ми спроможні генерувати добро.

Він надихає нас прямувати шляхом світла, але ми самі часто обираємо темряву, яка суперечить усім нормам моралі.

 

На мою думку, сьогодні кожна людина потребує відповіді на запитання: «Яка сила домінує в нашому житті: добро чи зло?»

Передусім, коли ми говоримо про це важке питання, як уже згадував, я не намагаюся якимось чином мінімізувати проблему зла в світі. Але ми повинні запитати себе, чи дійсно це проблема тільки зла або ж зла і добра. Коли ми намагаємося охарактеризувати сутність зла, нам потрібно також зробити спробу пояснити й першооснови всього хорошого у світі. Звичайно, було б легше розгадати таємницю світу, якби існувало лише зло, а добро функціонувало б як його тінь…

Але що ми маємо на увазі під поняттям «зло»? Заперечення, нестачу і спотворення добра. Аналогічно, коли ми говоримо, що щось є темним, ми насправді розуміємо, що там немає ніякого світла. Отже, ми повинні почати із пояснення проблеми добра і зла, а не тільки зла. Це не лише фундаментальне питання віри, а й логіки насамперед. Наприклад, ми стверджуємо, що війна – це трагедія і зло лише тому, що розуміємо наскільки прекрасним є мирний світ. Суть полягає у тому, що перед тим, як запитувати про те, чому існує зло, поцікавтесь, для чого є добро у світі. Крім того, ми ж любимо своїх батьків, ми хочемо, щоб вони мали хороше життя. Це справжня любов. Але чому є любов у світі?

 

Я думаю, тому що … Бог існує…

Звичайно, але у цьому контексті я маю на увазі дещо інше. Ми знаємо, що у світі є любов. Отже, повинно також бути щось, завдяки чому ця любов проявляється, маніфестація цього почуття. Пам’ятаєш, ти розповіла мені історію про свого друга, якого вбили під час Революції Гідності в Україні …

 

Так, його звали Ігор Костен- ко, він був журналістом, студентом і активістом.

Тепер він є одним із героїв «Небесної Сотні»… Причина, чому ти вважаєш, що акт вбивства твого друга був таким жахливим, тому що ти знаєш, що він був хорошою людиною, яка могла зробити багато добра. Він був людиною і заслуговував, щоб до нього ставились як до людини. Якщо б у нього діагностували рак, і лікарям довелося б ампутувати йому руку, це не було б добре, але, з іншого боку, ти могла б зрозуміти це і пояснити логічно. Але ти ніколи не будеш в змозі змиритись з тим, що деякі люди просто граються із життями інших, тільки щоб задовольнити свої владні амбіції. Є багато людей, повністю трансформованих нелюдською ідеологією, яка спрямована на те, щоб знищити не тільки особистість, але й її гідність, заплямувати її серце.

 

Насправді важко визнати істину, що не тільки Бог, але й ми, людство, несемо відповідальність за минуле і за майбутнє світу…

Але якщо б у тебе був вибір, ти б дійсно вважала за краще не бути вільною і діяти механічно? Якщо б ми жили в такому Всесвіті, де людина була б просто іграшкою в руках Бога, то в кінцевому підсумку відмінність між добром і злом, поняттями етики та моралі зникли б. Коли ми говоримо про всі трагедії в світі, наприклад, про Шоа (Голокост), це дуже боляче, але мусимо чесно визнати, що старий теїзм більше не має сенсу сьогодні. Перетворюючи Бога на причину всіх трагедій в нашому світі, ми демонізуємо Його, тим самим заперечуючи саму реальність зла, перетворюючись на найвагомішу зброю проти Бога в руках зла.

 

Яка найбільша місія людини в цій складній драмі світу – боротьбі між добром і злом?

Ми повинні зрозуміти, що світ є незавершеним, неповним, в процесі становлення. Ми спільно із Богом є співтворцями свого майбутнього. Але в цьому випадку ризик, втрати і зло реальні як ніколи. Бог дає нам шанс на відкрите майбутнє, на історію, фінал якої можемо написати тільки ми.

Нашим життям, сповненим моральної витримки і гуманізму, духовністю й терпінням, любов’ю та повагою до інших людей, маємо актуалізувати ідеальний стан речей у своєму внутрішньому світі та у зовнішньому просторі, реалізувати найвищі сподівання Бога. Звісно, парадоксом є те, що позитивний вплив зла полягає в тому, що воно доводить незавершену природу реальності.

Господь формує елементи і діє як божественне натхнення, а завдання людини – повірити в божественну любов і пронести її крізь усе життя, незважаючи на пастки та небезпеки, які готує зло. Таким чином, Він не може втручатися в усі моменти нашого життя, в кожну миттєву деталь, яка супроводжує наші будні, оскільки це може виглядати абсурдно.

Тільки через віру в Бога як Творця, як основу буття і порядку, що нівелює хаос, як джерело натхнення, як підставу для цінностей, які ми повинні реалізувати – тільки через таку беззаперечну віру в Бога і довіру до Нього, ми зможемо усвідомити сенс та значення Його існування, подолавши зло, яке часто намагається отруїти наші серця.

 

Лідія Батіг

 

МОЛИТВА ЗА МИР У ЦІЛОМУ СВІТІ РАБИНА ДЖЕКА БЕМПОРАДА

Мій милий Господи!

Висловлюю свою вдячність за усі творіння Твої.

Збагати мене духовною наснагою Ісуса із Назарету та всіх великих вчителів світу, які дарують натхнення багатьом релігійним традиціям.

Допоможи мені та усім дітям Твоїм сповнитись мужністю, щоб замінити ненависть, війни,
пригнічення та поділи й розбіжності, які існують між нами, – любов’ю, прощенням, свободою та примиренням.

Спонукай моє серце наснагою, аби втілити Твою любов у відносинах із моєю родиною та
друзями, незнайомими мені людьми, та навіть із ворогами моїми.

Я готовий присвятити себе виконанню цього священного обов’язку і берегти вірність йому впродовж цілого життя.

Отож, хай буде так!

 

10 принципів Духовного Юдаїзму

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити вам найкращий досвід.
USA